VOSGEPERAN HAN

Taksim Meydanı’nın İstiklal Caddesi girişinde bulunan yapı, II. Grup korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı niteliğindedir. Yapının yapım yılı ile ilgili herhangi bir bilgiye rastlanmamıştır.

Ancak yapının yan parselinde bulunan Hovhan Vosgeperan Kilisesi ile aynı adı taşıdığı Pervititch haritalarından tespit edilebilmiştir.  Bu nedenle benzer tarih sıralamasında olabileceği tahmin edilmektedir.

Yapının mevcut taşıyıcı sisteminin ağır hasarlı olması dolayısıyla acil önlem olarak iç duvarlar kaldırılmadan önce 3 cephesi çelik profillerle askıya alınmış, dördüncü cephesi ise betonarme asansör ve merdiven kovası yapılarak dış duvarların korunması sağlanmıştır.

Bir bodrum katı bulunan binaya kuyu temel yöntemiyle bir bodrum kat daha kazandırılmıştır. Dış duvarların altına girilerek yapılan 65 cm genişliğinde, 4 metre derinliğindeki betonarme perde ile yapının zemini sağlamlaştırılmıştır.

Bu imalatların ardından tüm iç duvarlar kaldırılmış, iki bodrum kat betonarme olarak inşa edilmiştir. Zemin Kat, üstündeki 4 adet normal kat ile çatı katı çelik kolon ve kirişlerle imal edilmiştir.

Yapının dış duvarlarının iç kısmına çelik hasırlar, ankrajlar ile sabitlenip, çelik kolon ve kirişlerle mesnetlenerek üzerine püskürtme beton uygulaması yapılmıştır. Böylece eski ve yeni sistemin bir arada sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanmıştır.

Yapıda 1 adet yangın merdiveni, 1 adet sürkilasyon merdiveni, 1 adet yürüyen merdiven ve 1 adet asansör planlanmıştır.

İşveren: GAPA Gayrimenkul A.Ş.
Yer: Beyoğlu İstanbul
Yapım Tarihi: 2017-2018
İnşaat Alanı: 2404 m2
Mimari: Artemel Mimarlık
Proje Müdürü: Kaan Tamtürk
Şantiye Şefi: Onur Taştan