TAKSİM 360 387 19 PARSEL       

TAKSİM360 Kentsel Dönüşüm Projesi 387/19 parselde bulunan 1. Derece tarihi eser konumundaki kâgir bina 1 bodrum kat, zemin kat ve 3 normal katla birlikte 5 kattan oluşmaktadır.

Projede tüm Bağdadi duvarlar yıkılmış, niteliğini kaybetmiş olan mevcut ahşap döşemeler, tavan kaplamaları tamamen sökülmüştür. Baca boşlukları çürütme, tümleme ve dikiş yöntemiyle kapatılıp sağlamlaştırılmıştır. Çatı kat duvarları özelliğini kaybettiği için yıkılıp tekrar örülmüştür.

Duvar imalatları tamamlandıktan sonra sıva altı elektrik ve mekanik imalatlar yapılmıştır. Mevcut duvarlarda derz açma işlemi de tamamlandıktan sonra tarihi yapılarda güçlendirme amacıyla yapılan cam elyaf ve polipropilen katkılı 3 yönlü hibrit takviye filesinin yüksek mukavemetli kireç harcı ile duvarlar sarılmıştır

Binanın cephesindeki taş söve, denizlik, payanda ve kat silmeleri el ile mekanik ve kimyasal temizlikten geçirilmiş, parça kayıpları ve deformasyonlar plastik onarım ve tümleme onarımı ile özgün haline kavuşturulmuştur.

Mevcut dökme mozaik merdiven yıkılarak yerine atölyede üretilen meşe ahşap merdiven monte edilmiştir. Zemin ve bodrum kat pencerelerinin ferforje korkulukları ile ana giriş kapısı ve bodrum kapısı restorasyon projesine uygun olarak üretilerek monte edilmiştir.

İşveren: GAP İnşaat A.Ş.
Yeri: Tarlabaşı Beyoğlu İstanbul
Yapım Yılı: 2016-2018
Toplam İnşaat Alanı: 485 m2
Mimari: Mehmet Alper Tures Mimarlık
Proje Müdürü: Esin Eştürk, Emre Susam
Şantiye Şefi: Can Doğan
Saha Şefi: Sinan Türk