ÇUBUKÇU HAN-HOLSTEIN HAN-FOSCOLO APARTS

Casa Foscolo adıyla otel olarak hizmet verecek olan Çubukçu Han’in güçlendirme, renovasyon ve ince işler uygulamaları Siska AŞ tarafından yürütülmektedir. Kültür Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun prensiplerine göre yeniden işlevlendirilen tarihi yapı, 18 konaklama odası, sanat galerisi ve workshop mekanlarıyla turizm sektörüne hizmet verecek.

Goad haritalarında “Apparts Foscolo” adıyla, Pervititch Haritalarındaysa “Holstein Han” olarak yer alan yapı 1890-1900 yılları arasında inşa edildi. Beyoğlu Asmalımescit General Yazgan Sokak’ta bulunan hanın ilk sahibi Venedikli Foscolo ailesiydi.

Deniz ticaretiyle uğraşan Foscolo firması 1865’te kurulmuştu ve Galata’da Çinili Han’da faaliyet göstermekteydi. Foscolo Han, konaklama hizmeti vermek amacıyla apart otel olarak yaptırılmıştı.

Bina 1930’da Alman Holstein ailesine satılınca alt katı restoran, üst katlarıysa işyeri haline getirildi. Giriş katında Holstein ailesinin mesleği olan terzi dükkanı da bulunmaktaydı.

1950’de yeniden el değiştiren bina eni sahibinin soyadıyla “Çubukçu Han” olarak anılmaya başlandı.

Cephesi neo-klasik unsurlar taşıyan Çubukçu Han, bodrum ve teras katı olmak üzere 7 katlı bir binadır. Cephesinde harman tuğla üzeri küfeki taş kaplama kullanılan, volta döşemeli yığma yapının Yemenici Abdüllatif Sokak cephesi ise harman tuğla üzeri sıva ve boyadır. Pencere söve ve taçları her katta farklı tasarlanmıştır.