TOMTOM EVLERİ

Beyoğlu’nda 1850’lerde yabancı elçiliklerin çalışanlarının konut ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanıp inşa edildiği bilinen 3 bina konut olarak yeniden inşa edilerek kentin tarihsel yüzündeki yerini almıştır

Beyoğlu’nda bir dönem özellikle Boğaz’a bakan yamacında çok sayıda ahşap bina bulunduğu bilinmektedir. Zamanla çıkan büyük yangınlarda yok olan bu ahşap yapılar yerini kagir binalara bırakmıştır.

Üç binanın ikisi, Beyoğlu’nun özgün apartman mimarisi örneklerinde olduğu gibi kagir tuğla ve taş, diğeri ise ahşaptır. Ancak ahşap yapı günümüzde ayakta olmayıp, yapının kalıntılarıyla dışı ve içini ayrıntılı olarak belgeleyen çok sayıda kaynak mevcuttur.

Tomtom evlerinin ahşap binası titiz bir araştırma ve proje çalışmasının ardından aslına uygun olarak ve mühendislik koşulları sağlanarak inşa edilmiştir. Üç bina da önceden olduğu gibi konut amacıyla işlevlendirilmiştir.

Tomtom Evleri, geçmişte olduğu gibi Beyoğlu’nu severek ikamet eden ailelerin tarihsel kent içinde sosyal kültürel yaşama katkı sunacağı düşünülmüştür. Bu anlamda son yıllarda sadece gündüz kullanımına yönelik talep alan Beyoğlu tarihsel kent merkezi hem gündüz hem gece kullanımıyla doğru işlev kazanmaktadır.

Yer: Beyoğlu İstanbul
İnşaat Alanı: 2750 m2
Proje Müdürü: Mahmut Hoşafcı
Şantiye Şefi: Bekir Değirmencioğlu-Onur Taştan